Zapowiadane zmiany w pomocy społecznej i dodatkach mieszkaniowych

Dodano: 11 lipca 2018
dodatek mieszkaniowy

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne, ustawy o dodatkach mieszkaniowych, ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada wprowadzenie na gruncie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych nowej formy świadczenia – dodatku grzewczego. Wskazany dodatek będzie przyznawany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w drodze decyzji, do 50% kosztów ogrzewania lokalu mieszkalnego na dany rok, nie więcej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Tryb i procedurę postępowania w sprawie przyznania wskazanego dodatku, jak również termin jego wypłaty będą regulowane przepisami aktów prawa miejscowego. 

Z kolei na gruncie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w art. 43 po ust. 1 ma zostać dodany ust. 1a w brzmieniu: 1a. „Pomoc w celu ekonomicznego usamodzielnienia może obejmować pomoc w wymianie źródła ciepła lub termomodernizacji budynku”. 

Zmiana pozwoli na udzielenie pomocy na ekonomiczne uzasadnienie na skonkretyzowany przez projektodawcę cel. 

Projekt ustawy ma na celu umocnienie roli samorządu w podejmowaniu działań mających na celu zwalczanie ubóstwa energetycznego, co w konsekwencji ma wpłynąć w ocenie projektodawcy na poprawę jakości powietrza. Jak podkreślono dotychczas podejmowane działania okazują się niewystarczające. Wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych ma docelowo zachęcić do przejścia na niskoemisyjne systemy ogrzewania.

Opinie czytelników

Słowa kluczowe:
dodatek mieszkaniowy

Nasze nagrody i wyróżnienia