Wobec osób kierujących jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej ustawodawca przewidział specjalne wymagania dotyczące kwalifikacji zawodowych. Osoby te są zobowiązane do posiadania odpowiedniego stażu pracy. Opisujemy, jak długo musi trwać ten staż oraz jakie czynności w ramach stażu powinno się podejmować, jaki charakter powinna mieć praca w pomocy społecznej, by uznać ja za „staż”. To niezbędne informacje, by mieć wiedzę na temat tego, kto może zostać kierownikiem ośrodka pomocy społecznej oraz czy osoba pełniąca tą funkcję ma do tego odpowiednie uprawnienia.
Każda osoba związana choć w niewielkim stopniu z systemem pomocy społecznej, winna znać trzy podstawowe metody pracy socjalnej: praca z indywidualnym przypadkiem, praca z grupą oraz praca z środowiskiem lokalnym. W sposób praktyczny przedstawię Państwu tą ostatnią, a mianowicie środowiskową, na przykładzie Organizowania Społeczności Lokalnej. Z perspektywy historycznej po roku 1989, przestały istnieć ograniczenia związane z niechęcią i obawą wobec uprzedmiotowienia społeczności, co skutkowało i skutkuje znaczącym rozwojem metody środowiskowej, aż po dzień dzisiejszy.
Uprawnienia pracowników socjalnych można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należy zaliczyć uprawnienia mające na celu umożliwienie lub ułatwienie pracownikom socjalnym wykonywanie obowiązków. Drugą grupę stanowią przywileje dotyczące prestiżu zawodowego. Niemniej w porównaniu z obowiązkami, zakres uprawnień pracowników socjalnych jest niewielki. Zobacz co może ułatwić Ci codzienną realizację obowiązków.
Świadczenie wychowawcze, nazywane także 500+, nie jest już tematem nowym. Mimo iż regulacja ustawowa zdaje się być wyczerpująca, to jednak nadal brakuje praktycznych wytycznych, a orzecznictwo, na którym można się oprzeć, jest bardzo ubogie. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, ustalając miejsce zamieszkania dziecka na potrzeby programu.
Ośrodki pomocy społecznej jako organy są zobowiązane do załatwienia spraw w terminach określonych w art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego. Według tego przepisu sprawy powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. Jeżeli sprawa wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, jej rozstrzygnięcie powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca. Sprawy szczególnie skomplikowanej powinny znaleźć rozwiązanie w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym decyzja musi zostać wydana – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Nawet pół miliona złotych pożyczki mogą otrzymać podmioty ekonomii społecznej w ramach projektu „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz ekonomii społecznej”. Realizacją projektu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, a środki pochodzą z PO Wiedza Edukacja Rozwój.