Przemoc domowa jest obecnie bardzo często spotykanym zjawiskiem. Dotyka w szczególności kobiet ze wszystkich warstw społecznych. Pierwszym i istotnym źródłem wsparcia dla poszkodowanego powinna być jego rodzina. Co jednak robić, kiedy najbliższe środowisko nie spełnia tych założeń? Jakie są możliwości pomocy? Jednym z podmiotów interweniowania wobec przemocy społecznej są jednostki pomocy społecznej, wśród których praca socjalna zajmuje czołowe miejsce. Praca socjalna zakłada takie wsparcie osoby, by ta potrafiła lepiej zrozumieć siebie i swoje relacje z innymi, jak również potrafiła właściwie ocenić sytuację własną oraz najbliższego otoczenia.
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osobę wymagającą tej formy wsparcia kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu. Czy i jak można skierować podopiecznego do prywatnego domu pomocy społecznej?
Od stycznia 2017 roku, zgodnie z ustawą z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, każda kobieta w ciąży i jej rodzina, rodziny, w których przyjdzie albo przyszło na świat ciężko chore dziecko, kobiety, które otrzymały informację o tym, że ich dziecko może umrzeć w trakcie ciąży lub porodu, kobiety, których dziecko umarło bezpośrednio po porodzie na skutek wad wrodzonych, a także kobiety, które po porodzie nie zabiorą do domu dziecka, mają prawo do skorzystania ze wsparcia asystenta rodziny. Po roku obowiązywania ustawy nasuwa się pytanie: Jakie działania powinni podejmować asystenci rodziny w związku z ustawą. Czy zapisy ustawy przekładają się na realia pracy w gminach? Czego możesz wymagać od zatrudnionego asystenta rodziny?
Samo słowo „skutecznie” jest problematyczne z uwagi na brak obiektywnych kryteriów oceny skuteczności. Czym zatem owa skuteczność ma być? Jak zostać zmierzona? Czy skutecznością będzie odizolowanie osoby doznającej przemocy od sprawcy? Czy będzie to nawiązanie takiej relacji, że osoba doznająca przemocy będzie w stałym kontakcie z osobą pomagającą? Czy będzie to pokierowanie do właściwej placówki? Jednoznacznej odpowiedzi Państwu tutaj nie podam.