Czy konieczność zakupu leków lub odzieży jest wystarczającym powodem do przyznania tego zasiłku? Czy zasiłek celowy przyznawany jest na określony czas, czy na zaspokojenie konkretnej potrzeby? Czy pieniądze powinny pokryć cały koszt zakupu niezbędnych rzeczy, czy mają charakter subsydiarny i stanowią jedynie uzupełnienie budżetu? Aby prawidłowo go przyznać należy znać odpowiedzi na te pytania – ekspert porządkuje przepisy i podpowiada jak poprawnie postępować.
GŁÓWNE TEZY Z ORZECZNICTWA - ZAPAMIĘTAJ Wnioskodawca musi współdziałać z pracownikiem socjalnym. Przez współdziałanie osoby ubiegającej się o pomoc należy rozumieć gotowość do podjęcia współpracy z pracownikiem socjalnym oraz skorzystanie z jego uzasadnionych i rozsądnych propozycji pomagających osobie przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe, w jakich się znalazła w celu "wyjścia" z systemu pomocy społecznej i umożliwienia samodzielnego i odpowiedzialnego życia w społeczeństwie.
Ośrodki pomocy społecznej nigdy nie dysponowały środkami finansowymi wystarczającymi na zaspokojenie wszystkich potrzeb, nawet tych zaliczonych do niezbędnych. Wszystkim osobom przyznaje się pomoc tzw. obligatoryjną - zasiłki stale i okresowe, oraz posiłki. Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej, potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej. Kiedy i na jakich zasadach należy przyznać zasiłek celowy, jakie kryteria muszą być spełnione - opisujemy w artykule.
Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Ponieważ wydatki te wzrastają w okresie nauki, ustawodawca przewidział do tego świadczenia różnego rodzaju dodatki. Takim świadczeniem jest także dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania. Przyznanie zasiłku rodzinnego oraz przysługujących do niego dodatków zależy od kryterium dochodowego. Wypłacane są one na wniosek osoby uprawnionej do zasiłku rodzinnego odpowiednio jednorazowo, w okresie trwania roku szkolnego lub przez pełny okres zasiłkowy. Zwracamy uwagę na najważniejsze elementy.
Informacja, dotycząca konieczności pobytu opiekuna, zgłoszona przez osobę niepełnosprawną stanowi dla powiatowego centrum pomocy rodzinie podstawę do rozpatrywania wniosku o przyznanie dofinansowania pobytu opiekuna podczas turnusu rehabilitacyjnego.
Zasiłek celowy to świadczenie przyznawane na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej, a w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.