Świadczenie wychowawcze, nazywane także 500+, nie jest już tematem nowym. Mimo iż regulacja ustawowa zdaje się być wyczerpująca, to jednak nadal brakuje praktycznych wytycznych, a orzecznictwo, na którym można się oprzeć, jest bardzo ubogie. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, ustalając miejsce zamieszkania dziecka na potrzeby programu.
Ośrodki pomocy społecznej jako organy są zobowiązane do załatwienia spraw w terminach określonych w art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego. Według tego przepisu sprawy powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. Jeżeli sprawa wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, jej rozstrzygnięcie powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca. Sprawy szczególnie skomplikowanej powinny znaleźć rozwiązanie w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym decyzja musi zostać wydana – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Nawet pół miliona złotych pożyczki mogą otrzymać podmioty ekonomii społecznej w ramach projektu „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz ekonomii społecznej”. Realizacją projektu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, a środki pochodzą z PO Wiedza Edukacja Rozwój.
Gdy podejmujemy kwestię kontroli i nadzoru w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, nie powinien ogarniać nas strach i niepokój. Warto pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania jednostki niezbędny jest filar w postaci odpowiedniej kadry zarządzającej. Musimy mieć świadomość, że im bardziej doświadczona, wyedukowana i konsekwentna w działaniu kadra zarządzająca, tym większy komfort naszej codziennej pracy.
W Polsce organizacje pozarządowe prowadzenie działalności statutowej uzależniają od finansowania zewnętrznego. To właśnie od wielkości budżetu danej jednostki zależy jej istnienie i wypełnianie zadań. W praktyce występuje wiele form wsparcia finansowego.