Przemoc domowa jest obecnie bardzo często spotykanym zjawiskiem. Dotyka w szczególności kobiet ze wszystkich warstw społecznych. Pierwszym i istotnym źródłem wsparcia dla poszkodowanego powinna być jego rodzina. Co jednak robić, kiedy najbliższe środowisko nie spełnia tych założeń? Jakie są możliwości pomocy? Jednym z podmiotów interweniowania wobec przemocy społecznej są jednostki pomocy społecznej, wśród których praca socjalna zajmuje czołowe miejsce. Praca socjalna zakłada takie wsparcie osoby, by ta potrafiła lepiej zrozumieć siebie i swoje relacje z innymi, jak również potrafiła właściwie ocenić sytuację własną oraz najbliższego otoczenia.
Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, że pomocy w formie usług opiekuńczych udziela się osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub innej przyczyny wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione - przykładowo rodzina nie może takiej pomocy zapewnić. Opisujemy czym są usługi opiekuńcze oraz specjalne usługi opiekuńcze, na czym polegają, kiedy i na jakich zasadach przysługują.
Postępowanie cywilne zostało opisane przez autora w pierwszej części cyklu - w wydaniu czerwcowym. W tym numerze kolej na dwa pozostałe. Zobacz, w jakich sytuacjach pracownik socjalny może występować za podopiecznego i sprawować nad nim kuratelę!
Zespoły interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie są instytucjonalną formą wsparcia, której głównym zadaniem jest zapewnienie efektywnej współpracy kręgu instytucji i organizacji działający na rzecz zapobiegania i zwalczania zjawiska przemocy w rodzinie. Każda gmina zobowiązana jest do powołania zespołu interdyscyplinarnego, a każdy ośrodek pomocy społecznej zobligowany do tego, by zapewnić mu obsługę organizacyjno-techniczną.
Rola pracowników socjalnych w sądzie jest bardzo szeroka - występują w postępowaniach cywilnych, karnych i administracyjnych. Każdy pracownik powinien znać swoje uprawnienia. Warto też wiedzieć, w jakich sprawach, na jakich zasadach i w jakim zakresie pracownicy socjalni mogą reprezentować swoich podopiecznych lub uczestniczyć w postępowaniu. W tym wydaniu przedstawiamy pierwszą część tekstu – dotyczącą reprezentacji w sprawach cywilnych. Kolejne postępowania opiszemy w wydaniu lipcowym.
Umieszczenie w domu pomocy społecznej następuje w dwóch trybach: dobrowolnym – za zgodą tej osoby lub przedstawiciela ustawowego, i przymusowym – bez jej zgody. Podstawę prawną do skierowania do domu pomocy społecznej stanowi ustawa o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 163) oraz rozporządzenie MPiPS w sprawie domów pomocy społecznej z 23 sierpnia 2012 (Dz.U. z 2012 r. poz. 964). Analizujemy krok po kroku procedurę umieszczenia w domu pomocy społecznej.
„Teraz Ty! Czeladzki klub integracji społecznej” to nazwa projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014- 2020, realizowanego przez Stowarzyszenie Twórczych Umysłów w partnerstwie z Miastem Czeladź.