Czy konieczność zakupu leków lub odzieży jest wystarczającym powodem do przyznania tego zasiłku? Czy zasiłek celowy przyznawany jest na określony czas, czy na zaspokojenie konkretnej potrzeby? Czy pieniądze powinny pokryć cały koszt zakupu niezbędnych rzeczy, czy mają charakter subsydiarny i stanowią jedynie uzupełnienie budżetu? Aby prawidłowo go przyznać należy znać odpowiedzi na te pytania – ekspert porządkuje przepisy i podpowiada jak poprawnie postępować.
GŁÓWNE TEZY Z ORZECZNICTWA - ZAPAMIĘTAJ Wnioskodawca musi współdziałać z pracownikiem socjalnym. Przez współdziałanie osoby ubiegającej się o pomoc należy rozumieć gotowość do podjęcia współpracy z pracownikiem socjalnym oraz skorzystanie z jego uzasadnionych i rozsądnych propozycji pomagających osobie przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe, w jakich się znalazła w celu "wyjścia" z systemu pomocy społecznej i umożliwienia samodzielnego i odpowiedzialnego życia w społeczeństwie.
Ośrodki pomocy społecznej nigdy nie dysponowały środkami finansowymi wystarczającymi na zaspokojenie wszystkich potrzeb, nawet tych zaliczonych do niezbędnych. Wszystkim osobom przyznaje się pomoc tzw. obligatoryjną - zasiłki stale i okresowe, oraz posiłki. Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej, potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej. Kiedy i na jakich zasadach należy przyznać zasiłek celowy, jakie kryteria muszą być spełnione - opisujemy w artykule.
Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej. Od dnia 1 października 2015 r. dla osoby samotnie gospodarującej jest nim dochód nie przekraczający kwoty 634 zł, natomiast dla osoby w rodzinie – kwota 514 zł.
W pierwszej części tekstu - w wydaniu czerwcowym - pisaliśmy na temat kryteriów przyznawania zasiłku okresowego. Wiemy już, że zasady przyznawania zasiłku okresowego określa przepis art. 38 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zgodnie z którym zasiłek okresowyprzysługuje w szczególności ze względu na: długotrwałą chorobę, bezrobocie, niepełnosprawność, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego. W drugiej części artykułu ekspert opisuje zasady dotyczące okresu przyznania i wypłacenia zasiłku. Czy można wypłacić zasiłek za niepełny miesiąc? Kto jest adresatem zasiłku okresowego? Na jaki czas może być przyznany zasiłek? Zapraszam do lektury!
GŁÓWNE TEZY Z ORZECZNICTWA - ZAPAMIĘTAJ Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, a potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej. Okoliczności faktyczne w sprawie ustala się na podstawie wywiadu środowiskowego.
W pierwszej części tekstu na temat zasiłku okresowego ekspert opisuje komu, kiedy oraz w jakiej wysokości należy go przyznać. Katalog przesłanek uprawniających do zasiłku pozostaje otwarty, warto zatem prześledzić przepisy i zastanowić się komu będzie przysługiwał.