W pierwszej części tekstu - w wydaniu czerwcowym - pisaliśmy na temat kryteriów przyznawania zasiłku okresowego. Wiemy już, że zasady przyznawania zasiłku okresowego określa przepis art. 38 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zgodnie z którym zasiłek okresowyprzysługuje w szczególności ze względu na: długotrwałą chorobę, bezrobocie, niepełnosprawność, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego. W drugiej części artykułu ekspert opisuje zasady dotyczące okresu przyznania i wypłacenia zasiłku. Czy można wypłacić zasiłek za niepełny miesiąc? Kto jest adresatem zasiłku okresowego? Na jaki czas może być przyznany zasiłek? Zapraszam do lektury!
GŁÓWNE TEZY Z ORZECZNICTWA - ZAPAMIĘTAJ Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, a potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej. Okoliczności faktyczne w sprawie ustala się na podstawie wywiadu środowiskowego.
W pierwszej części tekstu na temat zasiłku okresowego ekspert opisuje komu, kiedy oraz w jakiej wysokości należy go przyznać. Katalog przesłanek uprawniających do zasiłku pozostaje otwarty, warto zatem prześledzić przepisy i zastanowić się komu będzie przysługiwał.