W 2018 roku minie kilkanaście lat od wprowadzenia uregulowań prawnych związanych z działalnością klubów integracji społecznej. Pomimo funkcjonowania tych podmiotów, wprowadzone rozwiązania wydają się stosunkowo nowym elementem w polskim systemie pomocy społecznej. W związku z powyższym warto przypomnieć kilka najistotniejszych informacji na temat funkcjonowania klubu integracji społecznej, a także przybliżyć jego zastosowania w praktyce.
Nie wystarczy chcieć pomagać. Zasada ta dotyczy zarówno osób prywatnych, stowarzyszeń, jak i opieki państwowej. Aby pomoc była skuteczna, musi być też dostosowana po pierwsze do możliwości pomocowych, po drugie, co bardzo ważne, potrzeb tych, którym chcemy pomagać. Oczywiście nie jest to łatwe. Dowiedz się, jak określić realne potrzeby podopiecznych, aby udzielana pomoc nie była rozczarowaniem dla podopiecznego.
Praca z osobami bezdomnymi bez wątpienia należy do najtrudniejszych. Szczególnie w okresie zimowym pomocy należy udzielać ze zdwojoną siłą. Mimo iż przepisy zawierają dość szeroki wachlarz świadczeń, to niestety pomoc taka jest głównie doraźna, zwykle niewystarczająca, stąd samorządy często, z mniejszym czy większym powodzeniem, wdrażają strategie walki z bezdomnością. Jakie zatem świadczenia należą się osobie bezdomnej?
Obowiązek współdziałania świadczeniobiorców z jednostkami i pracownikami pomocy społecznej został wielokrotnie zaakcentowany w ustawie, niemniej przepisy dokładnie nie wskazują sposobu jego realizacji. Sprawy nie ułatwia też orzecznictwo sądów administracyjnych.
Często zdarzają się Tobie sytuacje w których Twój klient sygnalizuje, że nie rozumie co do niego mówisz? Pomyślałeś sobie kiedykolwiek, że brak działania ze strony klienta na rzecz wyjścia ze swojej trudnej sytuacji życiowej, może wynikać z chaosu komunikacyjnego, który tworzysz przy każdej wizycie w środowisku? A może nie zwracasz uwagi na swoją mimikę, gestykulację podczas rozmowy z klientem? Jeśli odpowiedziałeś na któreś z tych pytań twierdząco, koniecznie przeczytaj ten artykuł!